Job shadowing w Rimini - kolejne doświadczenie Erasmus+

W dniach 7-11 października 2024 r. cztery nauczycielki z naszej szkoły: Anna Kozera, Anna Klata, Izabela Mackiewicz i Agnieszka Lipińska uczestniczyły w programie Erasmus+ w Rimini we Włoszech. Panie odbyły job shadowing w szkole C.E.I.S., a cały pobyt został perfekcyjnie zorganizowany przez firmę Sistema Turismo, która zadbała o każdy detal naszego pobytu.
Podczas obserwacji zajęć nauczycielki mogły zapoznać się z unikalnym podejściem do uczniów i nauczania stosowanym w szkole, gdzie edukacja opiera się na innowacyjnych, a jednocześnie pełnych szacunku i zrozumienia metodach pracy z uczniami. Zajęcia prowadzone były w spokojnej, cichej atmosferze, nauczyciele podchodzili indywidualnie do uczniów, zwłaszcza tych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczniowie również mogli swobodnie, ale cicho, zadawać pytania nauczycielom. W razie potrzeby, samodzielnie korzystali ze słowników dostępnych na półkach, aby zrozumieć trudniejsze słowa.
Zakończenie przerwy sygnalizowane było klaskaniem nauczyciela, a zielony długopis służył do bieżącego oceniania prac uczniów. W przypadku błędnych odpowiedzi, nauczyciele udzielali szczegółowego feedbacku, wyjaśniając ustnie lub pisemnie, dlaczego dana odpowiedź była nieprawidłowa. Klasyczne oceny wystawiane są jedynie na koniec semestru i roku szkolnego, a skala ocen wynosi od 1 do 10, przy czym oceny poniżej 6 są uznawane za niesatysfakcjonujące.
Podczas zajęć uczniowie czytali na głos, co pozwalało im doskonalić intonację i wymowę. Nauczyciel czytał najpierw wzorcowo tekst, a uczniowie śledzili go i odpowiadali na pytania związane z treścią. Każde dziecko miało swój terminarz, w którym notowało ważne zadania do wykonania, np. ćwiczenie czytania na głos z odpowiednią intonacją na kolejną lekcję. To przykład, że od najmłodszych lat warto się uczyć odpowiedzialności i samodyscypliny, które są tak ważne w procesie edukacji.
Klasy w szkole C.E.I.S. są otwarte - wchodzący do sali nie muszą pukać i nie odwracają uwagi od zajęć. Zasady w klasie są jasno określone, co ma na celu naukę wzajemnego szacunku i stawianie granic. Każde dziecko potrzebuje zasad, które pomagają mu w rozwoju osobistym i społecznym.
Ten niezwykle inspirujący tydzień pełen nowych doświadczeń nie tylko wzbogacił nasze nauczycielki o świeże pomysły, ale również pokazał, jak wiele możemy zyskać, patrząc na edukację przez pryzmat empatii, współpracy, odpowiedzialności i wzajemnego zrozumienia.

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!